שיטת הדבק הביולוגי היא שיטה מודרנית לטיפול בוורידים חולניים ברגליים, שבה מדביקים את דופן הוריד, סוגרים אותו, והוא עובר תהליך של ניוון, מתפרק, נספג ונעלם.

גם בשיטה זאת, כמו בשיטות הלייזר, גלי הרדיו והקיטור, אין צורך בהוצאת הוורידים כדי להקל על הלוקים באי ספיקה וורידית, ומספיק "לסגור" אותם כדי להעלים את הסימפטומים, כך שהווריד עובר תהליך של ספיגה ונעלם עם הזמן.

בשונה משיטת הדבק הביולוגי, ניתוחי לייזר, גלי רדיו וקיטור הן שיטות המתבססות על הטמפרטורה הגבוהה שהן מפיקות, שבעקבותיה הווריד נפגע, נסגר ויוצא מכלל פעולה.

בשיטות אלה, על מנת למנוע פגיעה של רקמות צמודות לאזור המטופל, יש צורך בהרדמה מקומית מסביב לווריד ולכל אורכו כדי לבודד אותו מהסביבה. בשימוש בשיטות אלה נגרמת לעיתים טראומה לרקמות הסובבות את הווריד, וזאת עלולה להוביל לבצקת ולכאבים ולעיתים רחוקות - לפגיעה של עצבים תחושתיים, לכאב עצבי או לירידת תחושה זמנית.

מהי השיטה?

היתרון של שיטת הדבק הביולוגי הוא בכך שהפעולה מתבצעת ללא שימוש בטמפרטורה גבוהה וללא הרדמה סביב הווריד המטופל. לאחר החדרת צינורית דקה לתוך הווריד החולה, מזריקים דרכה דבק ביולוגי שמדביק את דופן הוורידים וסוגר אותם לצמיתות. הדבק הביולוגי, ציאנואקרילט (Cyanoacrylat), מוזרק לתוך הווריד בעזרת מכשיר הנקראVenaseal closure system.

לאילו סוגי ורידים שיטה זאת מומלצת?

הטיפול מיועד לורידים הנמצאים במצב של אי-ספיקה ורידית, ולא לנימים על פני העור, שהינם בעיה קוסמטית בלבד.

האם הטיפול כואב?

הטיפול עצמו מתבצע תחת טשטוש, ואינו כואב כלל. בזמן הטשטוש מתבצעת הרדמה מקומית במקומות המנותחים, ולכן גם לאחר שהחולה מתעורר, הוא אינו מרגיש כאב.

מהו זמן ההחלמה?

אין צורך בצום לפני הפעולה, אין צורך בעירוי, אין צורך בשימוש בגרביים אלסטיות לאחר הפעולה והחולה יכול לחזור באופן כמעט מיידי לפעולות היום יומיות שלו.

האם קיימים סיכונים/תופעות לוואי?

טרם הניתוח יש לוודא שהחולה לא רגיש לחומרים המוזרקים לוריד.